Sieger des Freeski Weltcup Stubai 2020 Tess Ledeux (FRA) und Andri Ragettli (SUI)

STARTOVNÍ ČÍSLO 1 - TRUMF NA LEDOVCI STUBAIER GLETSCHER

Tess Ledeux (FRA) a Andri Ragettli (SUI) získali zlato

STARTOVNÍ ČÍSLO 1 BYLO TRUMFEM NA LEDOVCI STUBAIER GLETSCHER

Světový pohár FIS Freeski World Cup Stubai  18. - 21. listopadu 2020
Tess Ledeux (FRA) a Andri Ragettli (SUI) zvítězili

I přes všechny kovidové překážky odstartoval za přísných podmínek letošní FIS Světový pohár a to na rakouském ledovci Stubai. 24 nejlepších freeskierů ukázali svoje triky ve Snowparku DC Stubai Zoo na ledovci Stubaier Gletscher

V roce 2020 se ukázalo startovní číslo 1 jako štastné číslo: stejně jako u mužů tak i u žen vyhrálo toto startovní číslo. Do sobotního finále si prokousala cestu nejlepší šestnáctka pánů a osmička žen. Bohužel Kelly Sildaru a Darian Stevens se nekvalifikovaly a tak nakonec do boje o medaile naskočilo pouze šest žen. Rozhodující bylo hlavně první kolo, protože druhé byl jeden kramabol za druhým. Nejlépe si nakonec vedla Francouzka Tess Ledeux před Norkou Johanne Killi a talentovanou Číňankou Eileen Gu. Mezi pány jasně dominovali zástupci nejstaršího kontinentu, kteří mezi sebe nepustili nikoho jiného. Svoje závodní ambice v druhým runu jasně demonstroval Andri Ragettli ze Švýcarska. Dosáhl 94.00 bodů a jasně dominoval. Radost ale musela být i v norském táboře, protože severská dvojka Christian Nummedal Ferdinand Dahl brala další dvě medajle.

DC Stubai Zoo přivítal freeskiery perfětně připravený - jak ohledně sněhu, tak nařízení vlády ohledně prevence šíření koronaviru. Na 500 metrů dlouhém slopestyle kurzu mohli ti nejlepší freeskieři světa sbírat první body pro Světový pohár. 60 mužů a 24 žen se ve čtvrtek pokusilo o kvalifikaci. V sobotu ve finále stálo 16 nejlepších mužů a 8 žen. Zde museli atleti absolvovat dvě kola - lepší jízda byla ohodnocena. Nejen obtížnost jízdy je důležitá, ale také individualita, kreativita a mnohostrannost. O bodech pak rozhoduje 7 rozhodčích.

Francouzka si darovala zlato k narozeninám
Bohužel štěstí nestálo na straně „úžasného dítěte“ z Estonska: 18-ti letá Kelly Sildaru se zdála po úžasné kvalifikaci neporazitelná.V poslední jízdě před finálem se ale zranila a tak nestálo nic v cestě vítězství francouzky Tess Ledeux (FRA). U skoro všech atletek byla rozhodující první jízda, protože v druhé všechny spadly - i vítězka. Její Leftside 1260 na Switch bio 9 přinesl mystryni světa 89 bodů a předčasný dárek k narozeninám. 23. listopadu bylo totiž vítězce 23 let. Na druhém místě skončila norkyně Johanne Killi (81 bodů) a na třetím čínanka Aileen Eiling Gu (77 bodů).

„Jsem velmi spokojená. Je to nádherný dárek k narozeninám. Jízda byla obtížná, podmínky ale perfektní!“ (Tess Ledeux, FRA)

Rakušankám se moc dobře nevedlo. Laura Wallner (T) skončila ve velmi dobře obsazeném závodě a po jejím zranění kolena 16., Lara Wolf (T) 20.

Schweizer Ragettli momentálně nedosažitelný
Aktuálně trojnásobný vítěz světového poháru měl silné nervy. 22-letý švýcar nasbíral díky jeho Switch right double Misty 12 na left double Cork 14 ve druhé jízdě 94 bodů. Pro švýcara je to 8. vízěství ve Světovém poháru a 20. medajle. Na druhém místě skončil Christian Nummedahl (91,75 bodů) z Norska, stejně jako v roce 2018 a stříbro si odnesl Ferdinand Dahl (87,25 bodů).

„Jsem neuvěřitelně happy. Zadařila se mi jízda stejně jako v tréninku, chtělo to silné nervy “ (Andri Ragettli, SUI)

Hannes Rudigier z Tyrolska se dostal až do finále, ale v sobotu se musel spokojit se 16. místem.

Po ukončení (zrušení) Světového poháru v Americe (Copper Mountain) kvůli pandemii koronaviru, se koná 8. a 9. ledna 2021 Big Air Weltcup v Kreischberg ve Štýrsku.